Kursy języka angielskiego w szkole SuperMemo w Poznaniu – po czwarte coaching

Z pewnością zastanawiasz się, do czego w kursie języka angielskiego przyda Ci się coaching? Być może przez myśl przeszło Ci także pytanie, czym jest coaching i czy to, co proponujemy naszym Kursantom w SuperMemo Language Center w Poznaniu, jest jakąś jego odmianą?

Zanim odpowiem na Twoje pytania, chciałabym poprosić Cię, żebyś odpowiedziała/-ał na kilka moich:

  • Jak długo już uczysz się języka angielskiego?
  • Jaką metodę stosujesz do nauki tego języka?
  • Ile razy zaczynałaś/-łeś kurs od początku?
  • Co jest Twoją motywacją do nauki języka obcego?
  • Co jest dla Ciebie przeszkodą w tej pracy?
  • Jaki jest Twój językowy cel?
  • Jaki plan stworzyłaś/-łeś, żeby osiągnąć swój cel w możliwie jak najkrótszym czasie?
  • Ile razy w tygodniu pracujesz z językiem?
  • Skoro już poświęciłaś/-łeś tyle czasu na naukę angielskiego, to dlaczego do tej pory nie opanowałaś/-łeś języka obcego w stopniu perfekcyjnym?

I ostatnie, czy kiedyś tak naprawdę zadałaś/-łeś sobie chociaż trzy z powyższych pytań?

Coaching, który proponujemy Kursantom SuperMemo Language Center, to niestandardowe wsparcie w procesie nauki języka angielskiego, to przestrzeń do stawiania pytań i znajdowania odpowiedzi. Nie jest on jakąś specjalną odmianą klasycznych sesji coachingowych, ale adaptacją tej metody na potrzeby szkoleń językowych.

Przypomnij sobie proszę, ile razy podejmując wyzwanie, jakim niewątpliwie jest kurs językowy, na koniec nie byłaś/-łeś w 100% zadowolona/-ny, nie tyle z kursu, co z siebie? Prawdopodobnie wyglądało to tak, że przez pierwszych kilka dni, może tygodni (podczas tak zwanego miesiąca miodowego), udawało Ci się realizować wszystkie zadania i przychodzić na wszystkie zajęcia, a z czasem każda wymówka stawała się dobra, żeby tylko nie zajmować się nauką, coraz częściej pozwalałaś/-łeś sobie na odstępstwa od wcześniej obranego rytmu i nie wykonywałaś/-łeś ćwiczeń. Mam rację? Dzieje się tak, ponieważ Twoja motywacja utrzymuje się na dość wysokim poziomie przez relatywnie krótki czas i jeśli precyzyjnie nie określiłaś/-łeś celu i nie rozplanowałaś/-łeś działań, to w trakcie pracy wszystko gdzieś się rozmyło. Pewnie nie miałaś/-łeś też narzędzi, żeby sprawdzić, na jakim etapie realizacji planu byłaś/-łeś w danym momencie, ani pomysłu, jak rozłożyć pracę, by sukcesywnie go realizować.

Coaching w SuperMemo jest narzędziem, które ma służyć temu, żeby nasi Kursanci w szybkim tempie osiągnęli swój językowy cel. To regularne, indywidualne spotkania, tak zwane sesje, podczas których to Ty decydujesz, na czym chcesz się skoncentrować, a Coach, zadając Tobie pytania (z kategorii otwierających), pomaga Ci precyzyjnie określić cel i sposób na jego realizację. Zadaniem Coacha podczas sesji jest dobór odpowiednich narzędzi i technik szkoleniowych, które w jak największym stopniu pomogą Ci wygenerować ciekawe pomysły na naukę. Słowem, Coach jest towarzyszem w przejściu drogi z punktu A do punktu B, gdzie A jest miejscem, w jakim obecnie znajduje się Kursant, a B jest miejscem, w którym chce się znaleźć. Sesje coachingowe pomogą Ci też nazwać i wyeliminować przeszkody, które mogą pojawić się na różnych etapach realizacji Twojego celu oraz w większym stopniu wykorzystać Twoje naturalne umiejętności i wypracować kreatywność w działaniu.

Albert Einstein powiedział kiedyś bardzo ciekawą rzecz: Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów. Ciekawe, prawda? Czy w Twoim przypadku nie jest podobnie z nauką języka? Kilkukrotnie przerobiłaś/-łeś to samo repetytorium, zrobiłaś/-łeś tysiące list ze słówkami i przeczytałaś/-łeś je nieskończoną liczbę razy, rozwiązałaś/-łeś setki zadań gramatycznych i liczyłaś/-łeś na to, że cudownym sposobem zamienią się one w umiejętności komunikacyjne, a jednak tak się nie stało. Może tym razem warto spróbować nowego sposobu na naukę, poszukać ciekawego materiału do pracy (jeśli mogę Ci podpowiedzieć, to z całego serca polecam kurs Olive Green) i skorzystać ze wsparcia Coacha.

Sesje coachingowe w SuperMemo to wychodzenie z wcześniej wypracowanych schematów nauki języka i zachęta do przetestowania nowych metod, które pozwolą Ci zrobić widoczne postępy językowe. Pamiętaj, że coaching nie jest doradztwem, a Coach nie daje gotowych rozwiązań. Coach ma pytania, a Ty odpowiedzi.

Zapraszam serdecznie,
Katarzyna Marciniszyn
coach językowy w SuperMemo Language Center w Poznaniu