Oryginał jest jeden

Metoda na zapamiętanie

Fitness intelektualny

Istnieje wiele metod inspirowanych uproszczonymi wersjami algorytmu SuperMemo, jednak tylko oryginalna metoda SuperMemo doczekała się tak wielu publikacji naukowych potwierdzających jej skuteczność.

System inteligentnych powtórek SuperMemo sprawia, że już w ciągu pierwszego miesiąca nauki możesz opanować do 3000 słów i zwrotów z dowolnego języka obcego.

Nauka z SuperMemo to trening dla Twojego mózgu. Ucząc się języków obcych z SuperMemo nie tylko poprawiasz pamięć, ale także sprawiasz, że Twój umysł jest ciągle aktywny i młody!

Jak działa metoda SuperMemo?

Metoda SuperMemo eliminuje zapominanie: odświeża informacje w Twojej pamięci dokładnie w momencie, gdy są u progu zapomnienia. Dzięki temu uczysz się do wielokrotnie szybciej niż tradycyjnymi metodami i na zawsze zachowujesz w pamięci to, czego nauczyłeś się wcześniej.

Opisanie przez wynalazcę algorytmu SuperMemo krzywej zapominania to przełom w wiedzy o uczeniu się i zapamiętywaniu. Badania pokazują, że trwałe zapamiętanie dowolnej ilości materiału jest możliwe, gdy nowe informacje przypominane są w odpowiednich odstępach czasu. Algorytm SuperMemo precyzyjnie wyznacza moment powtórki każdej informacji zgodnie z Twoimi zdolnościami językowymi.

Odpowiednia dla każdego

Kognitywiści potwierdzają, że kursy z metodą SuperMemo są odpowiednie dla każdej osoby bez względu na wiek, miejsce zamieszkania czy indywidualne predyspozycje. Uniwersalność metody SuperMemo potwierdza to, że jest z powodzeniem stosowana na całym świecie. Entuzjaści SuperMemo pochodzą z wielu, w tym z Chin, USA, Brazylii, Wietnamu, Meksyku, Panamy, Słowenii i Malezji. SuperMemo World współpracuje z wydawnictwami i dystrybutorami w Europie, Azji i Ameryce, a nasze produkty i usługi spotykają się z niesłabnącym zainteresowaniem.

Nagrody

Kursy wykorzystujące metodę SuperMemo od lat 90. zdobywają nagrody w prestiżowych konkursach, w tym m.in.:

  • Nagroda Cena/Jakość PC magazynu Format, 2009
  • Produkt roku 1997 redakcji PC Kurier
  • Wybór czytelników PC World, 1995,
  • Złoty medal targów poznańskich, Infosystem 1994

Artykuły naukowe

Opanowanie języka innego niż ojczysty to bardzo złożone zadanie, do którego zobowiązać się trzeba na długi czas. Metoda SuperMemo od momentu opublikowania jej pierwszych założeń teoretycznych zdobyła ogromne uznanie wśród jej użytkowników oraz ekspertów na całym świecie.

Sprawdź publikacje naukowe autorów metody SuperMemo

Sprawdź publikacje popularno-naukowe inspirowane metodą SuperMemo

Media o metodzie SuperMemo

"Zainstaluj oprogramowanie SuperMemo. Program komputerowy SuperMemo pomaga skatalogować ważne nowe informacje i ułatwia powtarzanie materiału, który trzeba zapamiętać, sygnalizując w ściśle określonych momentach konieczność powtórki."

NEWSWEEK Polska 3/2012

„SuperMemo przechowuje jednostki informacji, których chcesz się nauczyć i zapamiętać. (…) SuperMemo przypomni Ci słowo w odpowiednim momencie, a czas, w którym ulegnie ono zapomnieniu, wydłuży się. (…)

SuperMemo opiera się na poglądzie, że istnieje idealny moment na ćwiczenie tego, czego się nauczyliśmy. Wziąć się za ćwiczenie za wcześnie to strata czasu. Za późno – to konieczność ponownego nauczenia się zapomnianego już materiału. Właściwym momentem na ćwiczenie jest granica zapomnienia. Niestety, ten moment jest inny dla każdej osoby i każdej informacji. Wyobraźmy sobie stos tysięcy fiszek. Gdzieś w tym stosie znajdują się te, które właśnie powinniśmy ćwiczyć. Ale które to z nich?

Na szczęście, ludzie zapominają dane według pewnego wzorca. Zapominamy wykładniczo. Krzywa prawdopodobieństwa uzyskania poprawnej odpowiedzi w ćwiczeniu prędko spada, a potem się wyrównuje. Ten wzorzec jest od dawna znany psychologii kognitywnej, trudno było jednak wykorzystać go w praktyce. Jest zbyt złożony, by znaleźć dla niego zastosowanie używając wyłącznie mózgu."

SuperMemo jest wynikiem badań naukowych [Piotra Woźniaka]. Metoda przewiduje przyszły stan pamięci danej osoby i ustala optymalne daty powtórek informacji. Efekt jest uderzający. Użytkownicy są w stanie przyswoić sobie na stałe olbrzymie ilości słownictwa.

Gary Wolf, WIRED

„Ja sam od paru miesięcy prowadziłem eksperyment ze słownictwem jednego ze sztucznych języków (…) sukces tej próby jest ewidentny. Zarówno zasób poznanego słownictwa, jak i czas temu poświęcony zdecydowanie wykraczają poza wszelkie standardy (…). To naprawdę działa!”.

Paweł Wimmer, ENTER

Więcej opinii o metodzie SuperMemo >