SuperElastyczność SuperMemoCo, jeśli nie masz czasu na przerobienie całego materiału każdego dnia? Po latach eksperymentów i ciężkiej pracy Piotr Woźniak znalazł rozwiązanie tego problemu!

Od 1991 roku celem SuperMemo było stworzenie harmonogramu powtórek, który mógłby zagwarantować Użytkownikom zapamiętanie 90% materiału, którego się uczyli. Jedynym haczykiem było to, że Użytkownicy musieli ściśle przestrzegać harmonogramu, aby w pełni odczuć korzyści programu. Oczywiście, nikt tego nie robił. Niektórzy mieli wolne od SuperMemo, podczas gdy inni z trudem kończyli materiał każdego dnia. Im więcej Użytkowników odbiegało od harmonogramu, tym mniej dokładne stawały się prognozy SuperMemo.

Z biegiem czasu problemy te zostały w dużej mierze rozwiązane dzięki wielu małym usprawnieniom. Użytkownicy nareszcie mogli zacząć uczyć się swoim naturalnym trybem – czasami pomijali karty, gdy mieli ochotę na przerwę, lub robili nadprogramowy materiał, aby przygotować się do testu w szkole – i SuperMemo było w stanie sobie z tym poradzić. Jednak nadal system był tylko częściowo elastyczny. Użytkownicy musieli przestrzegać harmonogramu przez większość czasu, aby program działał zgodnie z obietnicą. W tym momencie Piotr Woźniak, twórca metody powtórek SuperMemo (spaced repetition), zadał sobie pytanie: czy SuperMemo może być tak elastyczne jak ludzie, którzy go używają?

Ekscytująca wiadomość jest taka, że po latach eksperymentów i ciężkiej pracy twórca metody SuperMemo znalazł rozwiązanie! Nazywał je Krzywą Stabilizacji, ponieważ pokazuje ona, jak stabilność (to znaczy siła) wspomnień poprawia się wraz z powtórzeniami. Dzięki tej formule SuperMemo może tworzyć dla Ciebie znacznie dokładniejsze prognozy dotyczące pamięci i jeszcze lepsze harmonogramy nauki, bez względu na to, jak bardzo restrykcyjnie będziesz się ich trzymać. Co więcej, prostota i uniwersalność zastosowania tej formuły oznacza, że dużo lepiej rozumiemy, jak działa ludzka pamięć.

Co to oznacza dla Ciebie? Krzywa Stabilizacji sprawia, że SuperMemo może teraz elastycznie dostosować się do Twojego harmonogramu, a nie odwrotnie!

Podsumowując, jeśli nie masz czasu na wykonywanie wszystkich powtórzeń każdego dnia, po prostu zrób tyle, ile możesz lub chcesz. SuperMemo da Ci świetne wyniki według zainwestowanego czasu i pomoże Ci łatwo nadrobić zaległości w kolejnych dniach.

Georgios Zonnios