Masz kursy w starszej technologii supermemo.net, korzystasz z aplikacji SuperMemo UX lub SuperMemo Classic?
Zaloguj się do platformy i sprawdź ważny komunikat.

Synku, może spędzisz więcej czasu przed komputerem?

Czy dziecko i komputer to zawsze złe połączenie?

Kiedy komputery zaczęły się pojawiać w każdym domu, bardzo popularne stały się programy sprzedawane na płytach CD-ROM. Były wśród nich nie tylko kursy uczące, jak korzystać z komputera, ale też interaktywne encyklopedie i gry edukacyjne. Ich czas bezpowrotnie minął, gdy w naszych domach na stałe zagościł Internet, ale… może powrót do przeszłości jest możliwy? Sytuacja, w której nie wychodząc z domu, możemy zagrać w piłkę nożną lub tenisa czy też zatańczyć na dywanie zumbę, to dzisiaj coś oczywistego. A może by tak w ten sam sposób pobudzić do działania również tę część mózgu, która odpowiada za naukę języków obcych, i przenieść się choć na chwilę w świat angielskich słów i zwrotów? Kombinacja Internetu i komputera to w tym przypadku doskonały środek do celu, jeżeli tylko nauczymy dzieci, jak dobrze z nich korzystać.

Pozwól dziecku na doświadczanie wirtualnego świata

Przeznaczone dla dzieci programy komputerowe do nauki języków obcych to wcale nie pieśń przeszłości, ale wciąż aktualny sposób na to, aby w atrakcyjny sposób zachęcić najmłodszych do zabawy językiem. Jak? Przenosząc dzieci do zupełnie innego świata! Animowane postaci witają je i oprowadzają po różnych krainach, a angielskojęzyczni lektorzy wyjaśniają znaczenie obcych słówek i uczą poprawnej wymowy. Dzieci mogą poznawać nazwy egzotycznych zwierząt, słówka związane z przedmiotami znajdującymi się w mieście, w pokoju czy na wsi – tak właśnie dzieje się w kursach ze Smokiem Memo przygotowanych przez SuperMemo. Programy te przeznaczone są dla dzieci już od trzeciego roku życia, a wszystkie pojawiające się w nich obiekty i postaci są animowane, co sprawia, że mali użytkownicy jeszcze chętniej z nich korzystają. Ponadto Smok Memo – postać, która prowadzi dzieci przez fantastyczny świat języka angielskiego – rośnie, kiedy dzieci nauczą się danego słówka lub je powtórzą, co jeszcze bardziej motywuje do dalszej nauki!

Kluczem jest znalezienie sprzymierzeńców

Do gier i programów interaktywnych nie trzeba dzieci namawiać, bo same chętnie korzystają z tego typu pomocy naukowych. Ćwiczenia i materiały, które są dostępne nie tylko w programach językowych, ale również w internecie, mają jeszcze jedną zaletę. Są bardzo różnorodne i nie nudzą się po kilku lekcjach – bo przecież język obcy trzeba pokazać tak, by nie przestawał fascynować. Korzystanie z internetu i komputera wcale nie musi oznaczać marnowania czasu, jeśli można go zagospodarować dzieciom w fantastyczny sposób. Pokażemy im, że dobre programy istnieją, i nauczymy je z nich korzystać. Internet i programy edukacyjne będą wtedy naszymi sprzymierzeńcami. Kto wie, może z czasem naszym przyjacielem stanie się również bardzo szybko rosnący Smok Memo…?

Adriana Niedbała


Adriana Niedbała – właścicielka szkoły językowej dla dzieci Papuga, specjalistka w nauczaniu języka angielskiego dzieci i młodzieży. Współpracuje z SuperMemo World jako ekspertka językowa. Prywatnie mama dwóch córek, na których testuje nowinki metodyczne. Zawodniczka grupy kolarstwa górskiego, pasjonatka gór i sportów zimowych.